Sunquick, koncentrovaný ovocný sirup, je obľúbenou prísadou v mnohých domácnostiach. Jeho všestrannosť ho predurčuje nielen na prípravu osviežujúcich nápojov, ale aj na obohatenie rôznych dezertov a koláčov. V tomto článku preskúmame recepty a tipy, ako využiť Sunquick v kuchyni, od jednoduchých nápojov až po zložité koláče.
Sunquickové rezy: Osviežujúci dezert
Sunquickové rezy sú obľúbeným dezertom, ktorý spája jemnú piškótu s osviežujúcou chuťou Sunquick sirupu. Korpus nasiaknutý pomarančovým sirupom a lahodný krém robí z tohto zákuska naozaj neodolateľnú záležitosť. A to už pekných pár desaťročí. Ak sunquickové rezy raz ochutnáte, určite budú patriť aj k vašim stáliciam.
Tieto rezy sú svieže, chutné a úhľadné. Môžu byť aj u vás!

Recept na Sunquickové rezy
Ingrediencie na cesto:
- 10 ks vajec
- 250 g krupicového cukru
- 130 g hladkej múky
- 110 g solamylu
- 1 ks kypriaceho prášku
Ingrediencie na sirup:
- Sunquick
- Rum (voliteľné)
- Voda
Ingrediencie na polevu:
- 250 g práškového cukru
- 2 PL Sunquick
- 2 PL olej
- 2 PL voda
Postup:
- Príprava cesta: Vyšľaháme vajcia s krupicovým cukrom do peny. Pridáme preosiatu múku, solamyl a kypriaci prášok. Dôkladne premiešame.
- Pečenie cesta: Cesto vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme v predhriatej rúre pri teplote 180°C asi 20 minút, alebo kým nie je cesto zlatisté.
- Príprava sirupu: Zmiešame Sunquick sirup, rum (ak používame) a vodu. Množstvo Sunquicku a vody prispôsobíme podľa chuti.
- Príprava krému: Z mlieka, Zlatého klasu a sirupu Sunquick si uvaríme hustú kašu, ktorú necháme vychladnúť pri izbovej teplote za občasného miešania.
- Dokončenie: Vychladnutý korpus natrieme krémom, priložíme druhý korpus, ktorý polejeme sirupom. Upečené cesto necháme vychladnúť a potom ho polejeme pripraveným sirupom. Necháme sirup vsiaknuť.
- Príprava polevy: Práškový cukor zmiešame so Sunquickom, olejom a vodou. Dôkladne premiešame, aby sme získali hladkú polevu.
- Nanesenie polevy: Polevu nanesieme na koláč a necháme stuhnúť.
Ďalšie recepty s použitím Sunquicku
Okrem Sunquickových rezov existuje mnoho ďalších spôsobov, ako využiť tento sirup v kuchyni. Tu je niekoľko inšpirácií:
Sunquickový rozvar na koláče
Sunquickový rozvar je skvelý spôsob, ako dodať koláčom šťavnatosť a osviežujúcu chuť. Pripravíme ho zmiešaním Sunquicku s vodou a krátko povaríme. Rozvarom polejeme upečený koláč, ktorý tak získa vláčnosť a výraznejšiu chuť.
Sunquick v plnkách a krémoch
Sunquick môžeme pridať aj do plniek a krémov. Dodá im ovocnú chuť a zároveň ich zjemní.
Sunquick v nápojoch
Okrem tradičnej prípravy nápojov zmiešaním Sunquicku s vodou, môžeme ho použiť aj na prípravu rôznych kokteilov a limonád. Stačí pridať Sunquick do obľúbeného nápoja a dochutiť ovocím, bylinkami alebo ľadom.

Recept na Sunquickový koláč s dvoma kakaovými a jedným svetlým korpusom
Tento koláč je ideálny pre tých, ktorí majú radi osviežujúce a šťavnaté zákusky. Každý kúsok je plný bohatej pomarančovej chuti.
Ingrediencie:
Kakaový korpus (2x):
- 3 vajcia
- 55 g kryštálového cukru
- 55 g polohrubej múky
- 10 g kakaa
- 1 lyžica teplej vody
- 1/4 lyžičky prášku do pečiva
Svetlý korpus (1x):
- 4 vajcia
- 75 g kryštálového cukru
- 90 g polohrubej múky
- 1 lyžica teplej vody
- 1/4 lyžičky prášku do pečiva
Plnka:
- 400 ml mlieka
- 1 vanilkový puding
- 1 balík vanilkového cukru
- 200 g kryštálového cukru
- 250 g masla
Sunquickový rozvar:
- Voda
- Sirup Sunquick
Na dokončenie:
- Čokoládová poleva
Postup:
- Príprava korpusov: Najskôr si pripravíme kakaovú piškótu tak, že bielka vyšľaháme do peny. Postupne pridáme aj cukor, žĺtka, vodu, múku s práškom do pečiva a kakaom. Pečieme na plechu s papierom na pečenie asi 20 minút na 180 stupňov. Takto isto si upečieme aj druhú kakaovú piškótu. Pripravíme si žltú piškótu tak, že bielka vyšľaháme do peny. Pridáme tam cukor, žĺtka, vodu, múku a prášok do pečiva. Vyšľaháme. Pečieme na plechu, kde dáme papier na pečenie na 180 stupňov asi tak 20 min. Všetky upečené piškóty necháme vychladnúť.
- Príprava plnky: Do hrnca dáme mlieko, vanilkový puding, vanilkový cukor, práškový cukor a uvaríme na jemnú kašu. Necháme prevrieť asi tak minútku ako puding. Krém necháme vychladnúť. Maslo vymiešame mixérom a po častiach pridáme vychladnutú pripravenú kašu. Vyšľaháme na hladký krém.
- Sunquickový rozvar: Pripravíme si sirup na polievanie stredného korpusu. Sunquick, rum a 300 ml vody premiešame spolu.
- Zostavenie koláča: Začneme si ukladať korpusy. Na spodok ide kakaová piškóta, kde natrieme polovicu pripravenej plnky. Následne na to ide žltá piškóta, ktorú polejeme pripraveným sirupom a natrieme druhú polovicu plnky. Na záver opäť nasleduje kakaová piškóta. Povrch polejeme čokoládovou polevou a rovnomerne ju rozotrieme. Čokoládu si môžeme rozpustiť spolu s Cerou v mikrovlnke za priebežného miešania. Zaťažíme rovnomerne do druhého dňa, alebo aspoň na pár hodín.
Recept na pomarančový koláč | Ako pripraviť šťavnatý pomarančový koláč | Bata Medy
Ďalší recept na Sunquickový koláč
Ingrediencie:
- Žltá piškóta, 2x každá z 5 vajec: z 5 bielkov a štipky soli vyšľaháme hustú penu, po lyžiciach zašľaháme 5 lyžíc cukru, po jednom žĺtky a jemne zamiešame 5 PL múky s práškom do pečiva. Upečieme na plechu s papierom na pečenie, rozmer 30x40 cm. Teplota 200°C asi 15 minút.
- Oranžová piškóta: z 5 bielkov a štipky soli vyšľaháme penu, po lyžiciach zašľaháme cukor, po jednom žĺtky, jemne zamiešame preosiatu múku zmiešanú s práškom do pečiva. Prifarbíme potravinárskym farbivom. (Nemusí byť.) Upečieme na plechu s papierom na pečenie, rozmer 30x40 cm. Teplota 200°C asi 15 minút. Necháme vychladnúť. Papier odstránime.
- Plnka: z mlieka a zlatého klasu uvaríme puding, ktorý necháme pod potravinárskou fóliou vychladnúť na izbovú teplotu.
- Sunquick na poliatie
Postup:
- Ukladáme nasledovne: žltá piškóta, polovica plnky, oranžová piškóta, polejeme pripraveným nálevom, potrieme druhou polovicou plnky a prikryjeme posledným žltým plátom, otočeným na opačnú stranu.
- Jemne pritlačíme a zaťažíme.
- Odložíme do chladu asi na 3 hodiny.

Tipy a triky
- Experimentujte s príchuťami: Sunquick je dostupný v rôznych príchutiach, preto neváhajte experimentovať a kombinovať ich.
- Používajte kvalitné suroviny: Kvalitné suroviny sú základom úspešného receptu.
- Nezabudnite na dekoráciu: Aj jednoduchý koláč môže vyzerať lákavo, ak ho ozdobíme ovocím, čokoládou alebo šľahačkou.
- Prispôsobte si recept: Nebojte sa prispôsobiť recept svojim preferenciám. Ak máte radi sladšie koláče, pridajte viac cukru.
| Recept | Hlavná prísada Sunquicku | Charakteristika |
|---|---|---|
| Sunquickové rezy | Sirup do cesta a polevy | Osviežujúci, jednoduchý |
| Sunquickový koláč (kakaový a svetlý korpus) | Rozvar na poliatie | Šťavnatý, bohatá chuť |
| Sunquickový koláč (žltá a oranžová piškóta) | Nálev na poliatie | Vláčny, farebný |
Užívajte si pečenie a experimentovanie so Sunquickom!
tags: #jednoduche #sunquickove #rezy