Expartner speváčky Moniky Bagárovej, Muradov, sa v Žiline oficiálne oženil s influencerkou a účastníčkou reality šou Love Island Sabinou Karáskovou. Tento krok mu zároveň zabezpečil trvalý pobyt na Slovensku, čím si vytvoril stabilné legálne zázemie v rámci Európskej únie. Problémy, ktorým Muradov čelil v Česku, sa netýkali víz či pečiatok, ale bezpečnosti štátu.
Podľa medializovaných informácií správy naznačovali, že Muradov sa mal dlhodobo pohybovať v blízkosti osôb napojených na balkánsky organizovaný zločin. Udržiaval kontakty s ľuďmi z prostredia albánskej a balkánskej mafie, pričom tieto kontakty boli časté a opakované, nie náhodné. Muradov však tieto obvinenia odmieta: „Ja s mafiou nespolupracujem, nikoho z mafie nepoznám. Ani českú, ani balkánsku, ani ruskú, ani žiadnu východnú.“
Svadba Muradova a Karáskovej bola pôvodne naplánovaná na 26. septembra. Influencerka na svojom Instagrame zdieľala svadobné oznámenie a pred obradom ukazovala aj prípravy. Napätie však panovalo do poslednej chvíle. Dva dni pred obradom sa dozvedeli, že sa v Česku vziať nemôžu, pretože im chýbalo potrebné povolenie o pobyte cudzinca. „Volá sa to oprávnenie o pobyte cudzinca. A tento papier Mach vlastne získať nemôže, pretože tu stále prebieha konanie,“ vysvetlila Sabina.
Zmienené konanie prebiehalo kvôli rozhodnutiu Ministerstva vnútra, ktoré odmietlo udeliť povolenie k prechodnému pobytu, pretože Muradov bol považovaný za "nebezpečenstvo pre štát kvôli svojim kontaktom na balkánsku mafiu".
Snúbenci sa rozhodli problém vyriešiť v zahraničí. „Takže sme nad tým premýšľali a hovoríme si: Okej, tak fajn! Vlastne často bývame na Slovensku, máme tam svoje zázemie, svojich priateľov v Žiline. Takže sme podali v Žiline všetky tie papiere, ktoré sme už mali pripravené,“ citoval brunetku web žilinak.sk. Muradov dodal: „Všetko preverili, všetci boli ochotní, milí, všetko fungovalo rýchlo. Ako sme všetko podali, dali nám rovno termín. Nechcem klamať, 12-14 dní plus mínus.“
Prístup Slovákov Muradova zaujal natoľko, že sa rozhodol požiadať aj o trvalý pobyt. „Povedali sme si s právnikom: Často tam bývame, skúsme to. Za skúšku nič nedáme.“

Komunálne voľby v Žiline a antikampane
V Žiline sa okrem svadby inšpirovanou medzinárodnými vzťahmi diali aj iné udalosti, ktoré vzbudzovali pozornosť. Po dvoch funkčných obdobiach sa rozhodol súčasný primátor Igor Choma nekandidovať, a o kreslo na radnici sa uchádzalo sedem kandidátov. Okrem štandardnej kampane boli sprievodným javom týchto komunálnych volieb v Žiline aj silné antikampane.
V spojitosti s financovaním sa už druhé volebné obdobie objavovalo meno známeho žilinského podnikateľa Georga Trabelssie. Do portfólia jeho spoločností patria aj tie, ktoré majú obchodné vzťahy s mestom Žilina. Za všetky môžeme spomenúť Žilinskú parkovaciu spoločnosť, ktorá spravuje parkovanie v Žiline a v ktorej SIRS - Development, a. s. vlastní 41 percentný podiel.
K silnej antikampani sa pridávali aj niektoré tlačené tituly, najvýraznejšie však inzertné noviny Žilinec, ktoré sú do schránok v Žiline distribuované bezplatne. Podľa Zoznamu periodickej tlače Ministerstva kultúry Slovenskej republiky je pod evidenčným číslom 4684/12 zaregistrovaný titul Žilinec ako regionálny dvojtýždenník. V údajoch o vydavateľovi je uvedená firma KLAUN, s.r.o., ktorej jediným spoločníkom je k 4.11.2018 práve Ing. George Trabelssie.
Inzertné noviny sa v predvolebnej kampani zamerali na dvoch kandidátov zo štvorice hlavných favoritov - Ľudmilu Chodelkovú a Petra Fiabáne. Tlačená forma môže byť efektívnejšia, keďže najmä starší voliči bez iného prístupu k informáciám môžu, z historických dôvodov, inklinovať k vyššej dôvere v akékoľvek informácie podané tlačenou formou.
Cieľom antikampaní je očiernenie, nie presviedčanie, preto je dôležité pristupovať k informáciám so značnou dávkou zdravého skepticizmu. Ich cieľom je vyvolať letargiu v spoločnosti a znechutenie z komunálnej politiky.

Útoky na kandidátov
Jednotlivé útoky boli zatrieďované z hľadiska kandidátov, keďže prebiehali najmä u prvej štvorice z verejného prieskumu: Patrik Groma, Ľudmila Chodelková, Peter Fiabáne a Martin Kapitulík. Informácie sa prirodzene prelínajú aj z pohľadu nositeľov útokov, teda v prevažnej miere médií alebo fanstránok.
Patrik Groma
Z subjektívneho pohľadu je najmenej častým terčom útokov súčasný viceprimátor Patrik Groma. Najviditeľnejšia je snaha poukázať na jeho údajný rozpor medzi opravou kaplniek a stanoviskom k prenájmu pozemku pre kostol v Mojšovej Lúčke. Fotokoláž pracuje s nadpisom "Groma by najradšej nechal zbúrať kostol" z internetovej verzie regionálneho denníka MY Žilina. Netaktné vyjadrenia počas zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Žiline sa Patrikovi Gromovi vrátili aj vo forme zostrihaného videa, ktoré koluje na sociálnych sieťach.
Ľudmila Chodelková
V Žiline zatiaľ nepoužitú metódu antikampane si niekto otestoval na Ľudmile Chodelkovej, keď si v komunikačnom programe Viber zaregistroval zahraničné čísla a ľuďom v Žiline rozposielal obrazové správy s volebným vizuálom kandidátky. Ďalší útok na Ľudmilu Chodelkovú prišiel z antistránky Kto s kým pečie v Žiline?, ktorá zverejnila grafiku prepojenia niektorých jej členov tímu na iných členov tímu Martina Kapitulíka.
Peter Fiabáne a Martin Kapitulík
Suverénne najviac priestoru v antikampaniach dostali kandidáti Peter Fiabáne a Martin Kapitulík. Peter Fiabáne sa stal výraznejším terčom útokov po tom, ako mu z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý zadal jeho volebný tím, vyplynuli najvyššie preferencie. Fiabáne prišiel aj s prísľubom vypovedania zmlúv so Žilinskou parkovacou spoločnosťou, ktorá je spoločným obchodným projektom mesta Žilina a podnikateľa Georga Trabelssie.
Časť útokov na kandidáta súvisí s jeho podporovateľmi. Informácie v zápätí prebrali inzertný dvojtýždenník Žilinec a antistránka Žilinský hlásnik. Tá je poslednou z trojice pôvodne zmapovaných stránok. Zhodne s inzertnými novinami Žilinec tvrdia aj to, že tento podnikateľ má mať prepojenie so stranou SMER-SD, ktorej predstaviteľom je odchádzajúci primátor Igor Choma.
Najaktuálnejší útok na súčasného poslanca sa udial v náväznosti na jeho pôsobenie v KPŠ Nereus Žilina a plaveckej škole Nereus. Ak spomíname meno podnikateľa G. Trabelssie, stránka Žilinský hlásnik sa ho snaží dať do súvislosti s Petrom Fiabáne. Sám Kapitulík financovanie opakovane vysvetľoval, aj na jeho profile útočia falošní trollovia s takýmito obvineniami - bez dôkazov.
Voči Kapitulíkovi sa vedie podobne intenzívna antikampaň ako voči Fiabáne. V reakcii na časť jeho propagácie vznikla antistránka Odkaz pre Martina Kapitulíka - nemakáš, len sa tak tváriš, ktorá paroduje jeho najnovšie billboardy.
Stránka Kto s kým pečie v Žiline? funguje najmä ako vykrádanie príspevkov iných stránok. Autor sa prezentuje ako osoba ženského pohlavia, ktorá odhaľuje "špinu" na všetkých kandidátov. Najväčší negatívny "priestor" majú u nej kandidáti Kapitulík, Fiabáne a Chodelková. Nasleduje s miernym odstupom Patrik Groma.
Stránka často zdieľa aj odkazy na iné weby a kopíruje do statusov pôvodné autorské texty. Správcovi nie je cudzia ani manipulácia s faktami, vytrhávanie z kontextu, šikanovanie poslancov za ich hlasovanie a tvorba graficky primitívnejších koláží ako v prípade iných antikampaňových stránok. Autorka zároveň poukazuje na témy, ktoré nesúvisia s komunálnou politikou - napríklad migrácia alebo tematika LGBTI.
Žilinský hlásnik, ktorý vznikol pomerne nedávno, má len tri príspevky - všetky tri sú zamerané proti kandidátovi Fiabáne. Jeden z nich pracuje s amatérskou videokolážou ohľadom dočasného prevodu pozemku na Karpatskej, ktorý klamlivo označuje za predaj a pripisuje ho práve jedinému kandidátovi, na ktorého útočí. Hlásnik má zároveň najmenej fanúšikov.
Stránka Žilinský nočník pracuje s kolážami, skomoleninami mien ako Patrik Choma či názvov volebných tímov Silný sponzor, kde v koláži bez dôkazov spája financovanie kandidáta s miestnym podnikateľom. Okrem týchto dvoch kandidátov je v statusoch spomenutý aj Marián Janušek s narážkou na nástenkový tender a Peter Fiabáne s výčitkou podpory politickej opozície.
Napriek negatívnym kampaniam a snahám o očiernenie je dôležité nezabúdať na aktívnu účasť vo voľbách. Antikampane fungujú ako spôsob očiernenia, nie presviedčania, preto je potrebné pristupovať k informáciám so značnou dávkou zdravého skepticizmu.
