Husi sú fascinujúce vodné vtáky, ktoré sú chované pre mäso, vajcia a perie. Slovo „húsa“ označuje samicu tohto druhu, samec sa nazýva húser a mláďa sa nazýva húsča.
Hospodársky význam husi spočíva v produkcii mäsa, vajec, peria a tuku. Výsledkom dlhodobého šľachtenia bolo vyšľachtených niekoľko stoviek plemien husi domácej. Na domestifikáciu husí sa podieľalo niekoľko divých druhov husí. V Európe to bola hus divá (Anser anser), v Ázii hus labutia (Cygnopsis cygnoides). Niektoré plemená husí majú v pôvod v oboch druhoch (niektoré ruské plemená husí, štajnbašská bojová hus). Polodomestifikované boli tiež bernikla kanadská a húska štíhla (Alopochen aegyptiacus).
Európska hus domáca pochádza z divokej husi divej (Anser anser), ktorá bola domestikovaná pred približne 3 000 rokmi v Európe a západnej Ázii. Táto línia je základom pre väčšinu európskych plemien husí. Na východe Ázie, predovšetkým v Číne, bola domestikovaná hus labutia (Anser cygnoides). Z tejto línie pochádzajú napríklad čínske a africké plemená. Niektoré moderné plemená domácich husí môžu byť hybridmi týchto dvoch línií (Anser anser × Anser cygnoides), čo vedie k vzniku plemien so špecifickými vlastnosťami z oboch druhov.
Plemená husí je možné rozdeliť podľa druhu, z ktorého boli vyšľachtené. Sfarbenie peria oboch pohlaví husí je zvyčajne rovnaké. Existujú však aj autosexingové (colorsexingové, rodofarbé) plemená husí, kedy je nápadný pohlavný dimorfizmus (samec a samica sú inak sfarbení). Gunár je najčastejšie biely, samica je buď celá šedá alebo bielo-šedo strakatá.
Niektoré plemená boli špeciálne vyšľachtené pre potlačovanie burín (americká bavlníková hus) alebo pre husacie zápasy.
Husi divé na Slovensku
Na našom území je hniezdičom iba hus divá, ktorá je z husí najväčšia. Hmotnosť dosahuje 3-4 kg. Hus divá žije monogamne a hniezdi na rybníkoch. Na vajciach sedí 28 dní, mláďatá vodí samica, pričom samec rodinu neopúšťa. Vo veku 3 mesiacov už lietajú, zdržujú sa však stále s rodičmi.
Hus presedí na svojej znáške skoro celý mesiac a jej verný partner ju zatiaľ stráži. Je najväčšia zo všetkých husí, ktoré na jeseň každoročne prilietajú zo severu do strednej Európy. Na Slovensku hniezdia pravidelne na Záhorí, výnimočne na Podunajsku a pri východoslovenských rybníkoch v Sennom.
Okrem času rozmnožovania s nasledujúcim hniezdením a výchovou mláďat, keď sa určité druhy držia v izolovaných pároch, žijú husi vždy v skupinách.

Húsatá
Húsatá dávajú pozor na gáganie matky, ktoré si vpečatia natrvalo. Zakrátko po vyliahnutí sú malé husi guľatučké a hebké. Už v prvých dňoch sa musia naučiť, čo je na jedenie. Chytajú do drobných zobáčikov listy trávy a bylín a pokúšajú sa ich odtrhnúť. Ktoré druhy sú chutné a kde ich možno nájsť, to sa musia naučiť počas prvých dní života od matky.

Hus malá
Hus malá (iné názvy: hus pískavá, hus piskľavá; lat. Anser erythropus) je zúbkozobec z čeľade kačicovitých. Hniezdi v tajge a tundre palearktídy. Na Slovensku boli len zriedkavo pozorované ako migrajúce a zimujúce.
Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov hus malá patrí medzi zraniteľné druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, rýchly pokles nastal z dôvodu nadmerného lovu a ničenia biotopov kultiváciou a fragmentáciou hniezdnych biotopov. Odhadovaný počet zimujúcich jedincov v rokoch 1980 - 1999 bol 0 - 15. Ekosozologický status v roku 1995 Im - nezaradený migrant, resp. nehniezdič. V roku 1998 žiadny. Európsky ochranársky status SPEC1 - druhy vyskytujúce sa v Európe, vyžadujúce celosvetovú ochranu ako globálne ohrozené. Odhadovaný počet zimujúcich jedincov v rokoch 2008 - 2012 bol 0 - 15. Odhadovaný počet zimujúcich jedincov v rokoch 2013 - 2018 bol 0 - 5. Je zákonom chránená, spoločenská hodnota je 3220 €.

Ďalšie druhy vodného vtáctva a ich mláďatá
Naše vody na jar ožívajú mláďatami vodných vtákov. Mláďatá vodných vtákov sa liahnu ako nekŕmivé s otvorenými očami a páperím. Medzi ďalšie bežné druhy patria:
Kačica divá (Anas platyrhynchos)
Tieto kačice u nás žijú v hojnom počte na všetkých vodných plochách, a to najmä v blízkosti rybníkov, vodných nádrží, v zárastoch tŕstia i tráv, v povodiach potokov a riek, vo vrbinách a jelšinách. Samica krátko po párení nakladie do hniezda osem až dvanásť bielych vajec, na ktorých sedí sama. Po necelom mesiaci sa z nich vyliahnu káčatká, ktoré sú v páperovom perí sivé a žlté, cez žltú tvár majú tmavé pruhy. Kačica ich hneď nato zavedie na vodu.
Labuť hrbozobá (Cygnus olor)
Labuť začína hniezdiť už v apríli v tesnej blízkosti vody na pevnej zemi, keď väčšina vtáctva len prilieta na územie Slovenska. Hniezdo stavia iba samica z útržkov rastlín, ktoré vytrháva samec zobákom a podáva jej ich. Samec hniezdo aj sediacu samicu vytrvalo stráži. Mláďatá vodia obaja rodičia.
Sliepočka zelenonohá (Gallinula chloropus)
Vyhľadáva sladké vody s hustou pobrežnou vegetáciou, kde sa živí vodnými rastlinami, plodmi, hmyzom a inými bezstavovcami. Hniezdo sa môže nachádzať medzi vodnými rastlinami, na brehu alebo na plávajúcom ostrovčeku. Na hniezde sedia obaja rodičia. Vyliahnuté mláďatá, ktoré ešte nevedia chodiť, prenesú rodičia v zobáku do vody.
Lyska čierna (Fulica atra)
Po obhájení hniezdneho teritória samček spolu s celoživotnou partnerkou postavia hniezdo v trstine pri brehu. Obaja partneri sa striedajú na znáške a príkladne sa starajú o zamatovočierne mláďatá s červenou hlavičkou, ktoré už po troch či štyroch dňoch opúšťajú hniezdisko.

Hydina
Hydina je spoločný názov pre hospodársky významné vtáky z radov kurotvaré (kura, morka) a husotvaré (hus, kačica) chovaných na produkciu mäsa, vajec a pečene. Medzi vedľajšie produkty patrí perie a trus. Hydina sa tradične rozdeľuje na hrabavú (kurotvaré) a vodnú (husotvaré).
Kura domáca
Rôzne plemená kury domácej sa chovajú pre mäso a vajcia. Krátke krídla im umožňujú nemotorne lietať, niekedy sa im krídla môžu pristrihnúť, aby neušli. Nohy sú prispôsobené na hrabanie, preto sa nazýva aj hrabavá hydina. Samec sa nazýva kohút, samica, ktorá ešte nemala vajcia, je mládka, samica, ktorá nesie už vajcia, je nosnica a samica, ktorá sedí na vajciach, je kvočka. Mláďa sa nazýva kura (kurčatá). Samica všeobecne sa nazýva sliepka. Pohlavná dvojtvarosť sa prejavuje odlišnosťou samca a samice vo farbe, veľkosti, hrebeni, chvostovom perí atď.
Morka domáca
Morka domáca vykazuje pohlavnú dvojtvarosť a patrí medzi hrabavú hydinu.