Penová torta, známa aj ako Pavlovova torta, je obľúbený dezert, ktorý si získal popularitu po celom svete. Hoci jej pôvod je neistý a nárokujú si naň Austrália aj Nový Zéland, táto torta z bielkov sa stala stálicou aj v slovenských domácnostiach. Mnohí z nás si ju pamätajú z detstva, často pod názvom "penová torta" od našich starých mám.
Tento článok vám ponúka recepty a inšpirácie na prípravu tejto lahodnej torty, vrátane tipov a trikov pre dokonalý výsledok. Príprava tejto torty nie je náročná, iba času potrebujete trochu viac, keďže musí tuhnúť. Osviežujúca torta jemnej citrónovej chuti s nepečeným orieškovým korpusom. Rýchla a nenáročná príprava.
Spomienky na Penovú Tortu z Doby Dávnejšej
Ako dieťa som si pamätal, že moja stará mama pripravovala penovú tortu, keď mala prebytok domácich vajec. Vtedy ma až tak neoslovila, pravdepodobne kvôli chuti kávy v kávovej plnke. No minulý rok som ju ochutnal u mamy a bol som ňou úplne uchvátený. Zrazu som si nevedel spomenúť, prečo mi kedysi nechutila.
Citronová torta - RECEPT 17316 Monika S. Cesto: 1./ Dve tretiny cukru dobre vymiešame so žĺtkami. Bielka vyšľaháme, pridáme zvyšný cukor a celkom dohusta vyšľaháme ďalej. Ku žĺtkovej mase jemne miešajúc pridávame striedavo múku zmiešanú s práškom do pečiva a vyšľahané bielka. Nakoniec opatrne primiešame trošku oleja. 2./ Cesto vylejeme do vymastenej a múkou vysypanej tortovej formy a pečieme na 180°C približne 25 minút. Krém: 1./ Puding uvaríme podľa návodu, ale s polovičným množstvom vody alebo mlieka. Dostaneme hustú kašu, ktorú necháme vychladnúť. Kašu, zmäknuté maslo, nastrúhanú kôru citróna, citrónovú šťavu a kryštálový cukor dáme do kuchynského robota a vymiešame na hladký, nadýchaný krém. Šťavu a cukor pridávame postupne, podľa chuti. 2./ Vychladnutý, napoly rozrezaný korpus natrieme krémom a druhý džemom a spojíme.
Tadá, moja druhá torta. Zatiaľ sa mi darí plniť predsavzatie upiecť každý mesiac jednu tortu, hoci to vôbec nebolo jednoduché:) Tortu, ktorú vidíte na fotke však vyšla až na druhý pokus. Ale za to presne tak ako som si ju v hlave predstavovala. Tentokrát som siahla po maslovom ceste a kombinácii citrónu a maliny. A nemohla som urobiť lepšie. Aby ste si nemysleli, že si plánujem otvoriť cukráreň, či piecť na objednávku (na to nemám nervy), skôr sa sama učím. Prvá torta s orechami a kávou vyšla na prvý pokus, ale táto, to bola iná storka. Všetko som mala naplánované, do noci som piekla korpusy, šľahala krém, a keď som si o pol druhej líhala, myslela som že všetko je tak, ako má byť. Hovorím si, ráno je múdrejšia večera. No nebola. Swiss meringue butter cream, ktorý som už mimochodom skúšala, buď neprežil noc v chladničke, alebo som niečo urobila zle. A zistila som to, až keď boli 3 poschodia torty poskladané. Tentokrát som bola opatrnejšia s manipuláciou s korpusom a stavila som na overený recept na krém z cukrárne Lidla. Veronika vie čo robí, a ja som už nechela riskovať ďalší fail. Navyše ma krém z tvarohu, šľahačky a bielej čokolády príjemne prekvapil, a spolu s mascarpone krémom je mojím favoritom. Bielu čokoládu som dala aj do toho prvého krému a neviem, či to nebola práve tá osudná chyba. Ale späť k receptu, tentokrát som chcela vyskúšať niečo nové, tak prišlo na rad maslové cesto. Na rozdiel od toho, kde sa používa olej, korpusy nevybehli a zostali po upečení pekne rovné. Za to sú sýtejšie a pre mňa veľmi maslové.
Ja tieto ovocné tóny milujem. Čo poviete? Dali by ste si? Ak si ju upečiete dajte mi vedieť. Každá jedna správa, že varíte a pečiete podľa mňa ma vždy veľmi poteší.
Základný Recept na Penovú Tortu
Tento recept je základom pre všetky ďalšie variácie. Dôležité je dodržiavať presný postup a teploty, aby bola torta dokonale krehká a snehovo biela.
Ingrediencie:
- 10 vajec
- 300 g práškového cukru
- 1 PL citrónovej šťavy
- 2 PL kukuričného škrobu
Postup:
Príprava bielkového základu: Bielka oddelíme od žĺtkov (žĺtky odložíme na neskôr, budeme ich potrebovať do plnky). Do hrnca dáme vodu a nad hrniec položíme nerezovú misku. Vodu necháme zovrieť, potom teplotu znížime. Šľahanie bielkov: Bielka dáme do misky spolu s preosiatym cukrom a na najvyšších otáčkach šľaháme cca 5-10 minút, až kým sneh nedostane tuhú lepivú konzistenciu a robí "špičky". Ku koncu šľahania pridáme citrónovú šťavu. Tvarovanie plátov: Dva plechy (klasická veľkosť, napr. 33x35 cm) si vyložíme papierom na pečenie a bielkovú zmes na ne rovnomerne rozotrieme, aby nám vznikli neskôr 2 rovnako veľké pláty. Pečenie/Sušenie plátov: Pečenie je najdôležitejšie pri príprave. Pečieme len 5 minút v predhriatej rúre pri 180°C (rúru nesmieme pri tom otvoriť), potom znížime teplotu na 100°C a cesto sušíme cca 2 - 2,5 hodiny (závisí od rúry). Cesto by malo byť zvnútra prepečené a zvonku krehké a snehovo biele. Kto má teplovzdušnú rúru, môže piecť cesta spolu. Niekto necháva cesto ešte vo vypnutej rúre cez noc dôjsť.

Príprava Plnky
Plnka je neoddeliteľnou súčasťou penovej torty. Existuje mnoho variant, od klasickej kávovej až po čokoládovú. Tu je recept na základnú plnku, ktorú si môžete prispôsobiť podľa vlastnej chuti.
Ingrediencie:
- Žĺtky (z 10 vajec použitých na cesto)
- 250 g cukru na plnku
- 3 PL instantnej kávy
- 150 g kakaa
Postup:
Na ďalší deň si pripravíme plnku. Ingrediencie: 10 žĺtkov, 300 g práškového cukru, 150 g várovej čokolády (môže byť aj horká), 1/2 - 3/4 dcl čiernej kávy, 1 kvalitné kakao, 400-500 g masla. Žĺtka a práškový cukor šľaháme nad parou do tuha. Pridáme polámanú čokoládu, kávu a kakao. Šľaháme nad parou 15-20 minút. Za pomalého šľahania necháme rozpustiť maslo. Odstavíme a necháme vychladnúť (najlepšie cez noc v chladničke).
Orechová Plnka: Delikátna Alternatíva
Penová torta s orechovou plnkou je obľúbený dezert, ktorý kombinuje ľahkosť penového základu s bohatou chuťou orechov.
Základná Orechová Plnka
- 200 g mletých orechov
- 100 g cukru
- 100 ml mlieka
- 100 g masla
Postup: Mlieko, cukor a maslo dáme do hrnca a privedieme k varu. Pridáme mleté orechy a miešame, kým nevznikne hustá hmota. Necháme vychladnúť a použijeme na plnenie torty.
Punčovo-Orechová Plnka
- Základná orechová plnka
- Punčová aróma alebo rum
- Džem (napr. ríbezľový)
Postup: Pripravíme základnú orechovú plnku. Pridáme punčovú arómu alebo rum podľa chuti. Spodný plát torty natrieme orechovou plnkou, na ňu navrstvíme punčovú plnku (zmiešanú s džemom) a na ňu ešte natrieme zvyšok orechovej plnky.
Karamelizovaná Orechová Plnka
- 200 g orechov
- 200 g cukru
- 15 bielkov
- Kryštálový cukor (70 g na jedno bielko)
- Práškový cukor (30 g na jedno žĺtko)
- Čokoládový krém (alebo karamelový)
Postup: Orechy nasucho opražíme, vyfúkame opražené šupky. Urobíme karamel z cukru, neprepálime, ale do takého zlatožltého pridáme opražené orechy. Celé to stvrdne na kameň, ale treba to ešte za horúca vybrať na pergamenový papier na pečenie a rozobrať na menšie kúsky a po vychladnutí v mixéri rozdrviť na jemno, alebo to roztĺcť v mažiari. Takto jemne rozdrvená hmota sa len pridá do vyšľahanej bielkovej hmoty. Pripravíme penovú tortu podľa základného receptu a plníme čokoládovým krémom.

Plnenie a Zdobenie Torty
Na prvý plát nanesieme vrstvu plnky. Môžeme použiť zdobiace vrecko s rôznymi špičkami na vytvorenie dekoratívnych vzorov. Prikryjeme druhým plátom a opäť nanesieme plnku. Takto pokračujeme, kým neminieme všetky pláty. Vrch torty ozdobíme zvyšnou plnkou, ovocím, čokoládou, pusinkami alebo inými dekoráciami podľa vlastnej fantázie.
Tortu môžete pred podvaním ozdobiť obľúbenými kvietkami, a keď ste šikovnejšie, tak aj rôznymi pusinkami alebo čímkoľvek čo máte radi a páči sa vám. Ja som po dvoch pokusoch už nič nevymýšľala, torta aj tak chutila skvelo.
Tipy a Triky pre Dokonalú Penovú Tortu
- Šľahanie bielkov: Pri šľahaní bielkov je dôležité, aby boli nádoba a metličky úplne čisté a suché. Pridanie štipky soli môže pomôcť stabilizovať sneh.
- Sušenie plátov: Teplota a čas sušenia závisia od typu rúry. Je dôležité sledovať pláty a prispôsobiť čas sušenia, aby neboli príliš suché alebo gumové.
- Maslo v kréme: Ak sa vám stáva, že sa maslo v kréme topí, uistite sa, že všetky suroviny majú rovnakú teplotu (izbovú). Tiež pomáha krém dobre vychladiť pred plnením torty.
- Experimentovanie: Nebojte sa experimentovať s rôznymi príchuťami a dekoráciami. Penová torta je skvelý základ, ktorý sa dá prispôsobiť rôznym chutiam a príležitostiam.
Inšpirácie na Zdobenie
- Ovocie: Čerstvé ovocie ako jahody, maliny, čučoriedky, kiwi alebo mango dodajú torte sviežosť a farebnosť.
- Čokoláda: Strúhaná čokoláda, čokoládové hobliny alebo čokoládové polevy sú vždy dobrou voľbou.
- Pusinky: Malé pusinky z bielkového snehu sú krásnou a chutnou dekoráciou.
- Jedlé kvety: Jedlé kvety dodajú torte eleganciu a originalitu.
- Modelovacia hmota: Z modelovacej hmoty môžete vytvoriť rôzne figúrky a ozdoby.
- Karamelové vlasy: Z cukru môžete vytvoriť karamelové vlasy, ktoré dodajú torte zaujímavý efekt.
- Zlatý prášok: Zlatý jedlý prášok dodá torte luxusný vzhľad.

Penová Torta pre Rôzne Príležitosti
Penová torta je vhodná na rôzne príležitosti, od narodenín a menín až po svadby a promócie. Stačí ju len prispôsobiť výzdobou a príchuťou.
- Torta na Narodeniny: Ozdobte tortu sviečkami, farebnými posýpkami a obľúbenými motívmi oslávenca.
- Svadobná Torta: Penová torta môže byť elegantnou a ľahkou alternatívou tradičnej svadobnej torty. Ozdobte ju bielymi kvetmi, čipkou a perličkami.
- Torta na Promócie: Na promócie môžeme tortu ozdobiť motívmi spojenými so štúdiom, napríklad knihou, promočnou čiapkou alebo diplomom.
Recepty od Súťažiacich z "Pečie celé Slovensko"
Pre inšpiráciu sa môžeme pozrieť na penové torty, ktoré pripravili súťažiaci v televíznej súťaži "Pečie celé Slovensko":
- Aničkina torta z detstva: Táto torta kombinuje vanilkový, kávový a kakaový krém a je ozdobená fondánovými ružičkami a čokoládovými listami.
- Penové srdiečko podľa Domi: Táto torta má tvar srdca a je plná mascarpone krému, šľahačky a čerstvých jahôd. Je ozdobená bielymi čokoládovými lupeňmi.
- Jankina svieža torta: Táto torta má tvar šestky a je plná mangového pyré a krému s potravinárskymi farbami. Je ozdobená ovocím a jedlými kvetmi.
- Torta Kristínka podľa Ďoďa: Táto torta je plnená kakaovým krémom a ozdobená ovocím a zlatým práškom.
- Farebný jednorožec od Lenky: Táto torta je plná čučoriedkového krému a ozdobená farebnými pusinkami.
- Luckina penová nevesta: Táto torta je plnená čokoládovým krémom a ozdobená modelovacou hmotou a jedlou čipkou.
- Podkova pre šťastie od Mariána: Táto torta má tvar podkovy a je plná mascarpone krému a ozdobená malinami, čučoriedkami a mätou.
- Táničkina Myška Minnie: Táto torta má tvar Myšky Minnie a je plná mascarpone krému a malín.
Ovocná torta s mascarpone krémom, veľmi chutná a rýchla | Viktor Nagy | recepty
Kreatívna výzva druhého kola sa niesla v štýle retro tort, konkrétne súťažiaci dostali za úlohu pripraviť originálne penové torty.
Aničkina torta z detstva
Ingrediencie
Cesto
- 14 bielkov
- Štipka soli
- 505 g kryštálového cukru
- 505 g práškového cukru
Vanilkový krém
- 6 žĺtkov
- 210 g práškového cukru
- 35 ml bourbon vanilky
- 200 g masla
Kávový krém
- 6 žĺtkov
- 210 g práškového cukru
- 1,5 PL mletej zrnkovej kávy
- 200 g masla
Kakaový krém
- 5 žĺtkov
- 175 g kryštálového cukru
- 60 ml espresa
- 50 g kakaa
- 100 g tmavej čokolády 65%
- 250 g masla
Na ozdobenie
- 100 g tmavej čokolády 52%
- 100 g fondánu
- Žltá gélová farba
Postup
Do misy nad paru dáme bielky so štipkou soli. Postupne pridáme krupicový cukor. Šľaháme, kým sneh nebude pekný tuhý. Odstavíme a postupne zašľaháme aj práškový cukor. Šľaháme 15 - 20 minút, až bude sneh krásne lesklý. Na 4 papiere na pečenie vyznačíme kruhy s priemerom 22 cm. Sneh preložíme do cukrárskeho vrecka s ozdobnou špičkou, na papiere nastriekame 3 plné kruhy a jeden kruh vyplníme len po obvode a stred necháme prázdny. Sušíme v rúre vyhriatej na 90 stupňov 60 - 90 minút. Korpusy necháme vychladnúť v pootvorenej rúre. Pripravíme si vanilkový krém. Žĺtky s cukrom vyšľaháme nad parou. Pridáme vanilku a necháme vychladnúť. Po vychladnutí zašľaháme zmäknuté maslo. Kávový krém si pripravíme rovnako. Žĺtky, cukor a kávu vyšľaháme nad parou. Necháme vychladnúť a zašľaháme zmäknuté maslo. Kakaový krém - žĺtky s cukrom vyšľaháme nad parou. Za stáleho miešania pridáme vychladnuté espreso a postupne primiešavame preosiate kakao. Nakoniec do hmoty nalámeme čokoládu, rozmiešame a odstavíme. Keď vychladne, zamiešame do nej zmäknuté maslo. Môžeme poskladať tortu. Korpusy potrieme kakaovým, kávovým a vanilkovým krémom. Na vrchný korpus vymodelujeme z fondánu ružičky a z čokolády listy.
Penové srdiečko podľa Domi
Ingrediencie
Cesto
- 10 bielkov
- 330 g kryštálového cukru
- 1,5 PL pudingového prášku
- 1 PL bieleho vínneho octu
Krém
- 500 g mascarpone
- 500 ml smotanovej šľahačky 33%
- 2 PL práškového cukru
- 500 g čerstvých jahôd
- 150 ml mangového pyré
Na ozdobenie
- 600 g bielej čokolády
- 100 g kakaového masla
- Červená farba na čokoládu
Postup
Všetky bielky pomaly vymiešame do peny, keď sa začne už vytvárať sneh, pridáme kryštálový cukor. Opäť prešľaháme a pridáme vínny ocot a pudingový prášok. Keď bude sneh tuhý, premiestnime do cukrárskeho vrecka a tvarujeme na plech tvar srdca. Môžeme si ho na papier na pečenie vopred predkresliť. Dáme do trúby sušiť na 1,5 hod a 110 stupňov. Po upečení necháme pootvorené dvierka na trúbe a zatiaľ si pripravíme krém. Do mixéra dáme všetky suroviny a zapneme ho. Šľaháme, kým nemáme pevný krém. Jahody si nakrájame na malé kúsky a pripravíme si z bielej čokolády lupene. Bielu čokoládu dáme roztopiť v mikrovlnke a dáme ju do cukrárskeho vrecka. Na špičke spravíme malú dierku. Na plech si dáme papier na pečenie a vyrobíme si šablónu v tvare listu. Obkreslíme malé lístky na papier a podľa obrysov nanášame bielu čokoládu. Dáme do chladničky stuhnúť.
Jankina svieža torta
Ingrediencie
Cesto
- 6 bielkov
- 400 g kryštálového cukru
- 60 g zemiakového škrobu
Krém
- 300 ml mlieka
- 100 ml mangového pyré
- 60 g pudingového prášku
- 3 žĺtky
- 300 g masla
- 100 g bielej čokolády
- 150 g práškového cukru
- Potravinárske farby žltá, oranžová, fialová
Stredová náplň
- 300 ml mangového pyré
- 10 g želatíny
- 100 ml vody
Na ozdobenie
- 1 mango
- 2 figy
- 1 karambola
- 10 jedlých kvetov
Postup
Do misky si dáme bielky s cukrom a dáme do hrnca nad paru. Miska nesmie byť ponorená, lebo bielky uvaríme skôr ako sa nám cukor rozpustí. Po rozpustení cukru prelejeme bielky do mixéru a šľaháme 15 minút. Pred koncom miešania pridáme škrob, premiešame a vypneme. Cukrárske vrecko so špičkou naplníme bielkovou zmesou a začneme striekať penu do tvaru šestky. Spravíme dve o rozmere výška 28 cm a šírka 18 cm. Dáme sušiť do rúry, ktorú predhrejeme na 115 stupňov na cca 1 hodinu. Medzi pečením si pripravíme krém. Do hrnca vlejeme mlieko, pyré, žĺtky a pudingový prášok. Dobre premiešame a dáme variť. Po uvarení pridáme čokoládu, miešame do rozpustenia a vychladíme. Maslo izbovej teploty dáme do robota a vymiešame do peny. Potom po častiach pridávame cukor. Miešame kým nie je zmes krásne hladká. Vychladnutý krém začneme po malých častiach primiešavať k maslu. Maslo musí byť s pudingom dobre premiešané. Mangové pyré si pripravíme veľmi jednoducho. Želatínu zalejeme vodou a necháme 10 minút odstáť. Napučanú želatínu dáme do hrnca a pomaličky zahrievame, nesmie sa variť. Pridáme mango pyré a zahrejeme spolu. Dáme vychladiť, zmes nám stuhne. Bielkový korpus si dáme na podnos na ktorom budeme podávať. Do vrecka so špičkou si dáme krém a začneme zdobiť po obvode. Do stredu torty navrstvíme mangové pyré. Na vrch položíme druhý korpus a zdobíme krémom žltým, oranžovým, fialovým. Na krém poukladáme ovocie a jedlé kvety.
