Tajomstvo mojej kuchyne: Karamelový krém recept

Objavte tajomstvo dokonalej karamelovej torty s naším archívnym receptom. Táto torta je kombináciou chrumkavých orechov, jemného karamelového krému a lahodnej ganache. Pripravte sa na kulinársky zážitok, ktorý ohromí vaše chuťové poháriky.

Karamelový krém:

Cukor skaramelizujeme, zalejeme smotanou a necháme prevariť, až kým bude karamel roztopený. Pridáme smotanu zmiešanú so Zlatým klasom, žĺtkami a uvaríme hustý krém. Do vychladnutého krému pridáme maslo, vyšľaháme a nakoniec zľahka primiešame vyšľahanú šľahačku.

Na karamelový krém skaramelizujeme cukor a zalejeme ho horúcou smotanou. Krém necháme vychladnúť.

V druhej nádobe skaramelizujeme cukor, med a vodu. Keď cukor naberie jantárovú farbu, vlejeme do neho zahriatu smotanu a metličkou rýchlo rozmiešame. Krém necháme vychladnúť.

Cukor na panvici s väčším dnom roztopíme spolu s vodou na miernom ohni na zlatý karamel. Zalejeme šľahačkou a rozmiešame do roztopenia. Nakoniec pridáme cca 75 g masla. Prelejeme do misky, zakryjeme fóliou a dáme vychladnúť do chladničky.

21 kociek cukru necháme rozpustiť na karamel. Nad parou vyšľaháme bielky s cukrom a štipkou soli na tuhý sneh a do bielkovej zmesi nalejeme teplý karamel.

Cukor rozpálime na karamel, zalejeme polovicou vlažného mlieka, karamel necháme v mlieku rozpustiť a odstavíme. V druhej polovici tohto mlieka si rozmiešame žĺtky a karamelový puding, vlejeme späť do karamelu a uvaríme. Za stáleho miešania necháme vychladnúť.

Maslo vymiešame s práškovým cukrom do peny a postupne pridávame vychladnutý karamelový puding.

Krém zo slaného karamelu: Rozpustíme 120 g cukru na karamel, pridáme 30 g masla a sladkú smotanu. Podľa chuti dosolíme. Necháme úplne vychladnúť a potom zašľaháme 120 g masla.

Karamelizovaný cukor

Príprava korpusu:

Práškový cukor vymiešame s maslom do peny, pridáme žĺtky, roztopenú čokoládu, kakao, vymiešame dohladka a nakoniec pridáme múku s práškom do pečiva. Do cesta zľahka primiešame sneh z bielkov. Cesto vylejeme na plech vystlaný papierom a rozotrieme. Pečieme v rozohriatej rúre pri teplote 180°C asi 15 minút.

Rúru predhrejeme na 175 stupňov. Vo veľkej mise rozmixujeme maslo s cukrom, kým sa neprepoja. Postupne pridávame vajcia jedno po druhom, jogurt, na kašu rozmixované banány, hrušku a vanilkový extrakt. V samostatnej mise premiešame suché prísady - múku, prášok do pečiva, jedlú sódu a soľ, zmes preosejeme do veľkej misy s vajcami a vareškou miešame. Cesto rozdelíme na dve rovnaké časti, nalejeme ho do dvoch maslom vymastených foriem s priemerom 17 cm a pečieme približne 50 minút. Po vytiahnutí necháme cesto ešte 10 minút postáť, potom ho vyberieme z formy a necháme vychladnúť na mriežke.

Bielky vyšľaháme s troškou soli, pridáme cukor, vanilkový cukor, postupne pridávame žĺtky a nakoniec múku zmiešanú s práškom do pečiva. Tortovú formu vymastíme a vysypeme múkou, nalejeme cesto a pečieme pri 180 stupňoch 20-25 minút.

Príprava korpusu: Bielky vyšľaháme s troškou soli, pridáme cukor, vanilkový cukor, postupne pridávame žĺtky a nakoniec múku zmiešanú s práškom do pečiva. Tortovú formu vymastíme a vysypeme múkou, nalejeme cesto a pečieme pri 180 stupňoch 20-25 minút.

Pečenie plátov: Cesto rozdelíme na 3 rovnaké časti podľa gramáže a rovnomerne rozotrieme na plech a upečieme 3 pláty, každý zvlášť cca 8 minút. Po vytiahnutí z trúby upečený plát preložíme na papier na pečenie posypaný práškovým cukrom, stiahneme papier na pečenie a otočíme naspäť vrchom, ako sa piekol.

Zmiešame všetky sypké suroviny, 100% rastlinnú alternatívu masla vymiešame s práškovým cukrom, postupne pridávame žĺtky, mlieko, zapracujeme sypké suroviny a na koniec vmiešame sneh z bielkov. Zmes vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech veľkosti 30X40cm a pečieme v rúre rozohriatej na 180° asi 20 minút.

Cesto na tortu

Alternatívny makový základ koláča:

Táto torta kombinuje makový základ s jemnou tvarohovou plnkou, čo vytvára dokonalú harmóniu chutí.

Ingrediencie na makový základ:

  • 250 g mletého maku
  • 150 g kokosového cukru
  • 100 g strúhaného kokosu
  • 100 g mletých mandlí
  • 2 vajcia
  • 1 lyžička kypriaceho prášku
  • Štipka soli

Bezé hmota

Bielky vyšľaháme so soľou a postupne pridávame po lyžiciach cukor - vymiešame na jemnú špičku. Pridáme preosiatu múku a orechy.

Ganache

Smotanu zohrejeme tesne pod bod varu a zalejeme ňou čokoládu.

Príprava ganache z bielej čokolády

  • 100 ml smotany na šľahanie
  • 100 g bielej čokolády

Postup: Na ganache zohrejeme smotanu a roztopíme v nej bielu čokoládu.

Krém s bielou čokoládou:

Sladkú smotanu uvaríme s plátkami bielej čokolády, necháme vychladnúť, (najlepšie aj dvanásť hodín) a následne vyšľaháme hustý krém.

Biela čokoláda

Marináda

Cukor skaramelizujeme a zalejeme tatranským čajom. Bio pomaranč ošúpeme a kôru vyčistíme od bielej spodnej vrstvy. Kôru z pomaranča nakrájame na pásiky a necháme macerovať v marináde, neskôr precedíme.

Karamelové pukance

Na horúci olej dáme kukuricu a robíme pukance pod pokrievkou. Necháme vychladnúť. Z vody a cukru si pripravíme karamel. Pridáme maslo, soľ a sódu bikarbónu.

Ozdobenie torty

Orechy dáme na plech vystlaný papierom na pečenie piecť na cca 15 minút na 170°C. Potom ich vysypeme do čistej utierky, pošúchame, aby sme ich ošúpali. Bokom odložíme cca 10 ks orechov, ostatné pomelieme na hrubo. Cukor spolu s vodou roztopíme na karamel a vidličkou na papier na pečenie rýchlym pohybom vytvoríme karamelové vlasy. Následne rukou vytvoríme guľu.

Z vychladnutého plátu cesta vykrajujeme rôzne tvary formičkami, cesto necháme vo formičke, polejeme marinádou, aby sa cesto napilo a zostalo vláčne. Formičky doplníme karamelovým krémom a krémom s bielou čokoládou. Necháme stuhnúť v chlade asi dve hodiny. Po stuhnutí opatrne vytlačíme z formičiek a preložíme na tanier. Dozdobíme čokoládovým leknom.

Smotanu vyšľaháme so smetafixami a práškovým cukrom. Vychladnutú karamelovú tortu potiahneme šľahačkou a dozdobíme strúhanou čokoládou a ovocím.

Karamelová zmes na vrch torty

21 kociek cukru necháme rozpustiť na karamel.

Pusinky

Z vody a cukru uvaríme sirup. Bielky vyšľaháme dotuha spolu s vychladnutým sirupom. Zmiešame múku, práškovým cukor, 1 bielok a pridáme k snehu. Cesto rozdelíme na 5 častí, ktoré farbíme gélovými farbami. Pomocou vrecka nastriekame na silikónovú formu pusinky, necháme ich postáť 20 minút a potom pečieme pri 160 stupňoch asi 10 minút. Hotové necháme vychladnúť na silikónovej podložke.

Zdobenie torty

Tvorba spodnej časti torty

Každý z dvoch plátov rozrežeme na rovnaké pásy, z jedného plechu na 4 ks. Natrieme ich krémom a na podložke vystavíme spodnú časť torty, kde pásy motáme dokola. Dáme do alobalu a dáme stuhnúť do chladničky.

Malé štafetky

Tretí plát rozdelíme na 3 rovnako široké pásy, potrieme krémom, zatočíme do rolády. Dáme do alobalu a dáme stuhnúť do chladničky.

Upečené a vychladnuté cesto pokropíme sirupom, potrieme pripraveným krémom a dáme stuhnúť do chladničky. Na stuhnutý krém natrieme čokoládovú polevu, ktorú sme pripravili tak, že sme rozpustili čokoládu spolu s rastlinným tukom na polevy. Necháme stuhnúť a nakrájame na kocky. Ozdobíme podľa fantázie a chuti.

JEDNODUCHÝ karamelový recept

tags: #tajomstvo #mojej #kuchyne #karamelovy #krem