Tanos 50WG: Komplexná ochrana zemiakov a iných plodín proti plesňovým chorobám

Intenzívne pestovanie zemiakov na tej istej ploche je spojené s intenzívnym odčerpaním živín z pôdy. Pre udržanie a zvýšenie pôdnej úrodnosti je nutné živiny dodať späť do pôdy. Najvhodnejším spôsobom ich návratu je aplikácia buď organických alebo priemyselných hnojív. Množstvo aplikovaného hnojiva sa nedá pre všetky typy pôd zovšeobecniť, každá pôda je iná a obsahuje iné zloženie živín, humusu a organických látok, tiež absorpčná schopnosť pri jednotlivých typoch pôd je odlišná. Preto je dobré pred hnojením aspoň orientačne poznať stav pôdy, v ideálnom prípade si aspoň raz za 5 rokov nechať spraviť odborný rozbor pôdy.

Organické hnojivá sú nenahraditeľným zdrojom humusu, ktorý ovplyvňuje celkovú úrodnosť a ich zdroje sú veľmi rozmanité. Zlatým štandardom pre záhradkára však zostáva maštaľný hnoj poprípade ovčí hnoj. Nie každý má však prístup ku kvalitnému a uležanému hnoju. Ideálnym termínom na aplikáciu maštaľného hnoja je jeseň. Pri aplikácii na jar by sa z maštaľného hnoja vo väčšine typoch pôd začal uvoľňovať dusík z organických do minerálnych foriem (prístupné pre rastliny) až v druhej časti vegetácie rastlín, kedy by pôsobil skôr negatívne. Dávka hnoja sa pohybuje do 500 kg na 1 ár.

Ďalší údaj, ktorý je možné získať z rozboru je pôdna kyslosť alebo pH. Zemiakom sa darí aj na slabo kyselých až kyselých pôdach od hodnoty pH 5,5 až 6,5. Pri nižších hodnotách pH pod 5,5 je treba pôdnu kyslosť upraviť vápnením.

Dusík je pre zemiaky dôležitý pre vytvorenie kvalitných hľúz (ovplyvňuje obsah škrobu, sušiny a bielkovín, konzistenciu dužiny, veľkosť hľúz a ich schopnosť odolávať mechanickému poškodeniu). Na produkciu 100 kg zemiakov potrebujeme zapraviť do pôdy približne 0,5 kg dusíku. Najviac dusíku zemiaky potrebujú v období od tvorby pukov a počas fázy kvitnutia. Dusík má zásadný vplyv na zvýšenie hmotnosti hľúz a na ich počet. Problém predstavuje nielen nedostatok ale aj nadbytok dusíku. Optimálne pohnojenie naštartuje rýchle vzchádzanie, počiatočný rast a nasadzovanie hľúz. Zároveň napomáha zdravému vývoju porastu, odolnosti voči poveternostným podmienkam ale aj niektorým chorobám (vločkovitosti a plesni zemiakovej). Dusík v minerálnej forme ako NPK má len obmedzenú schopnosť viazania v pôde. V prípade použitia NPK na jeseň, by sa takmer celá dávka dusíka v priebehu zimy vyplavila. Vyplavený dusík môže kontaminovať spodné vody a negatívne tak ovplyvňuje životné prostredie. Pri dusíku si treba dávať pozor na jeho predávkovanie. V prípade, že je v pôde príliš veľa dusíku, zvyšuje sa hromadenie dusičnanov v hľúzach. Vysoké dávky dusíku negatívne ovplyvňujú stolovú hodnotu hľuz, znižujú škrobovitosť hľúz a zhoršujú ich skladovateľnosť.

Fosfor urýchľuje vývoj a dozrievanie a podporuje koreňový systém a zlepšuje biologickú hodnotu sadby. Na 100 KG produkcie zemiakov potrebujeme zapraviť do pôdy 0,08 kg fosforu. Rastlina prijíma fosfor najintenzívnejšie vo fáze nahadzovania pukov a kvitnutia. Ideálny je fosfor v podobe oxidu fosforečného v priemyselných hnojivách.

Zemiaky patria medzi plodiny, ktoré si vyžadujú vysoké dávky draslíka. Draslík zvyšuje odolnosť rastlín voči nízkym teplotám a suchu, zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe škrobu, pri udržaní konzumnej kvality počas skladovania, zvyšuje mechanickú odolnosť hľúz, znižuje rozváravosť a múčnatosť. Pokiaľ obsahujú zemiaky nižšie množstvo draslíka sú náchylné k farebným zmenám. Naopak pri nadmernom hnojení draslíkom dochádza ku znižovaniu sušiny a škrobu v hľúzach. Na 100 Kg produkcie zemiakov potrebujeme do pôdy zapraviť približne 0,7 kg draslíku v podobe oxidu draselného. Draslík zapracovávame do pôdy v podobe draselnej soli na jeseň. Na jar môžeme použiť nižšiu dávku draslíku vo forme pevných viaczložkových hnojív ako NPK.

Tanos 50WG je moderný kombinovaný dvojzložkový fungicíd, určený k ochrane zemiakov proti plesni zemiakovej a alternáriovej škvrnitosti listov zemiakov, rajčiakov proti plesni zemiakovej, uhoriek a cukety proti peronospóre uhoriek a viniča proti peronospóre.

Obidve účinné látky prípravku sa vzájomne dopĺňajú v účinnosti na rôznych miestach vývojového cyklu plesne. Preventívna aplikácia alebo aplikácia v začiatku napadnutia rastliny majú najvyššiu účinnosť a odozvu. Preventívne ošetrené porasty sú naviac dlhodobo chránené proti ďalším infekciám.

Tanos 50WG obsahuje 2 účinné látky: Cymoxanil a Famoxadone. Cymoxanil je rýchlo prijímaný po aplikácii a rozvádzaný systémovo v ošetrených rastlinách, čím zaisťuje ochranu ošetrených i nových prírastkov listov a stoniek. Famoxadone je pevne a dlhodobo fixovaný v povrchovej vrstve listov (vosková vrstva kutikuly) a účinne pôsobí proti uchyteniu a klíčeniu spór plesní (funkcia ochranného štítu). Zabraňuje vyklíčeniu spór v hyfy a prerastanie do listov, stopiek a stoniek. Na rozdiel od kontaktných fungicídov je transportovaný s novými prírastkami a nie je zmývaný dažďom.

Vďaka tejto kombinácii účinných látok má Tanos 50WG mimoriadne silnú preventívnu a kuratívnu účinnosť (do 4 dní po infekcii) na choroby. Tanos 50WG má tiež silnú antisporulačnú účinnosť - pleseň neuvoľňuje sporangia zo zoospórami, čím zastavuje šírenie infekcie z napadnutých rastlín na zdravé.

Prednosti prípravku Tanos 50WG:

  • Dlhodobá preventívna účinnosť
  • STOP-EFEKT: zastavenie šírenia infekcie do 4 dní po vzniku infekcie
  • Antisporulačný efekt: zastavenie šírenia infekcie z napadnutých rastlín na zdravé
  • Chráni nové prírastky pri zemiakoch
  • Je účinný proti stonkovej forme plesni
  • Vysoko odolný proti zmytiu dažďom v porovnaní s inými prípravkami
  • Nízka hektárová dávka
  • Použitie kedykoľvek v prvej polovici postrekového cyklu
  • Výborná a ľahká miešateľnosť s ostatnými prípravkami a hnojivami

Tanos 50WG hubí všetky kmene plesne zemiakovej vrátane kmeňov odolných k iným fungicídom alebo skupinám účinných látok. Z dôvodu antirezistentnej ochrany sa doporučuje maximálny počet ošetrení Tanosem 50WG 3-4 krát za vegetáciu, čo predstavuje 50% z celkového počtu odporúčaných fungicídnych ošetrení.

Doporučené použitie Tanos 50WG:

Ošetrenie zemiakov:

Tanos 50WG použite v prvej polovici postrekového cyklu (spravidla 1 až 4 postreky). Preventívnou aplikáciou alebo aplikáciou v začiatku rozvoja plesne (do 4 dní po infekcii) získate najvyššiu účinnosť prípravku. Pre zaistenie efektívnej ochrany na listoch a stonkách doporučujeme minimálne 2 aplikácie fungicídu Tanos 50WG za sebou. Intervaly medzi ošetreniami pri nízkom infekčnom tlaku plesne sú 10 až 14 dní, pri vysokom infekčnom tlaku plesne 7 až 10 dní. Pre zaistenie už vzniknutej infekcie vykonajte 2 až 3 aplikácie v dávke 7,5 g/100m² v intervale do 7 dní.

Infografika: Cyklus vývoja plesne zemiakovej

Ošetrenie viniča:

Tanos 50WG je možné použiť po celú dobu vegetácie. Najefektívnejšieho účinku pri jeho aplikácii dosiahnete pri preventívnom zásahu po signalizácii silného infekčného tlaku plesne. Doporučujeme minimálne 2 aplikácie fungicídu Tanos 50WG za sebou. Intervaly aplikácie sú 10-12 dní, pri signalizácii silného infekčného tlaku 7-10 dní. Tanos 50 WG zastaví šírenie infekcie do 4 dní po jej vzniku. Účinne zasiahne aj v prípade prvých príznakov plesne na listoch či bobuliach. V tomto prípade treba zásah po 7-10 dňoch opakovať. Tanos 50WG je vhodný pre systém integrovanej produkcie.

Ošetrenie rajčiaka:

Ochranu vykonávajte podľa signalizácie. Ošetrujte 2-3 krát v 10-14 dňových intervaloch v závislosti od vývoja infekcie.

Ošetrenie uhoriek a cukety:

Proti plesni uhoriek (uhorky, cukety) ošetrujte podľa signalizácie.

Dávkovanie a čakacie lehoty:

Plodina Škodlivý činiteľ Dávka na 10 L vody / 100 m² Čakacia lehota (dni)
Zemiaky Pleseň zemiaková (fytoftóra) 6 g 14
Rajčiak Pleseň zemiaková (fytoftóra) 4 - 6 g 3
Uhorky Pleseň uhorková 4 - 6 g 7
Vinič Peronospóra viniča 4 g 28

Poznámka: Uvedené informácie sú len orientačné. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o prípravku. Používajte prípravok na ochranu rastlín bezpečným spôsobom.

tags: #davka #tanos #50 #wg #na #l